Czasami każdemu zdarza się niepostrzeżenie wdepnąć w głęboką kałużę, nie zdążyć się ukryć przed potężnym oberwaniem chmury czy też wyprać obuwie, któremu już samo czyszczenie nie wystarczy. Wówczas konieczne jest dokładne wysuszenie butów. Dlaczego czynność ta jest aż tak ważna? Mokre buty w wielu przypadkach nie wyglądają estetycznie, a przede wszystkim ich noszenie wiąże się z dyskomfortem, zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest chłodno czy wieje mocny wiatr. Przede wszystkim jednak jest to kwestia żywotności samego obuwia oraz naszego zdrowia. Nasiąknięte wodą materiały są o wiele podatniejsze na zdeformowanie i zniszczenie, a wilgoć w butach to wprost idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Chodzenie w niedosuszonych butach może więc prowadzić do nieprzyjemnego zapachu obuwia, a w skrajnych sytuacjach do grzybicy stóp. Jak szybko wysuszyć buty w środku i na zewnątrz, aby zapewnić sobie komfort, a butom długowieczność? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat i wiele cennych wskazówek.
Jak wysuszyć szybko buty? Przygotowanie butów do suszenia
Metoda suszenia powinna być dostosowana do materiału, z jakiego wykonane jest obuwie, ale w każdym przypadku suszenie wymaga uprzedniego przygotowania obuwia. Pierwszym krokiem jest wyjęcie z butów wszelkich wkładek, niezależnie od tego, czy są to wkładki amortyzujące, przeciwpotne czy też ortopedyczne. Elementy te zawsze należy suszyć osobno, aby nie doprowadzić do ich odkształcenia się, ale i po to, aby mieć pewność, że całe wnętrze buta pod wkładką również zostanie dobrze osuszone. W przypadku butów sznurowanych bardzo ważne jest również to, aby wyciągnąć sznurowadła z butów i suszyć je osobno, ponieważ założone sznurówki bardzo trudno jest suszyć na załamaniach przy otworach. Dodatkowo otwory na sznurówki przepuszczają ciepłe powietrze i sprawiają, że jego cyrkulacja wewnątrz jest znacznie lepsza. Ostatnim krokiem przed suszeniem butów po ulewie lub wdepnięciu w kałużę jest ich dokładne oczyszczenie z błota i wszelkich zabrudzeń. Jeśli tego nie zrobimy, to proces suszenia może jeszcze bardziej utrwalić powstałe zabrudzenia, które później będzie jeszcze trudniej usunąć. Dopiero czyste, pozbawione wkładek i sznurowadeł buty są gotowe do tego, aby je suszyć.
Jak wysuszyć buty - suszarka
Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, to warto wiedzieć, jak wysuszyć buty suszarką do butów. Urządzenia tego rodzaju zazwyczaj mają dwa ramiona lub składają się z dwóch części wkładanych do butów. Nie należą do powszechnego wyposażenia każdego domu, ale z pewnością przydadzą się niejednokrotnie osobom ceniącym aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, które często stają w obliczu dylematu, jak najszybciej wysuszyć buty. Suszarka tego rodzaju to również świetne rozwiązanie dla osób przemierzających sporo kilometrów dziennie w okresie jesiennym czy też w szerokościach geograficznych, gdzie opady deszczu są bardzo częste. W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć całe mnóstwo modeli suszarek, które różnią się parametrami i ceną. Śmiało można powiedzieć, że jest to gadżet na każdą kieszeń, ponieważ cena tych najtańszych zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Ergonomia urządzeń sprawia, że można na nich ustabilizować buty, a po włączeniu suszarka nagrzewa obuwie od wewnątrz i skutecznie usuwa wilgoć. Zaawansowane suszarki są w stanie automatycznie dostosować temperaturę suszenia, ale rozwiązanie to nie jest wskazane w przypadku butów ze skóry. Zbyt wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń i pęknięć na skórze, dlatego suszarki sprawdzają się przede wszystkim w przypadku butów z materiałów tekstylnych, takich jak tenisówki czy niektóre damskie sneakersy.
Jak szybko wysuszyć buty od środka? Wykorzystaj ryż!
O tym, że ryż pochłania wilgoć, wiadomo od wieków. Dlatego też dodaje się ziarenka ryżu do soli, która zbryla się w solniczce pod wpływem wilgoci w powietrzu. Tak samo działa w przypadku butów, które nie są bardzo przemoczone, ale ich wnętrze pozostaje wilgotne. Sposób ten jest popularny, ponieważ zaskakuje skutecznością, a przy okazji nie wymaga żadnych specjalnych środków. Ryż najczęściej można znaleźć w domowej spiżarce czy szafce kuchennej lub też kupić go w dowolnym sklepie spożywczym, nie wydając dużych pieniędzy. Jak wysuszyć buty przez noc, nie wkładając w to niemal żadnego wysiłku? Wystarczy do każdego buta włożyć po woreczku surowego ryżu. Jeśli są bardzo wilgotne, można włożyć nawet dwa woreczki. Tak wypełnione obuwie należy odłożyć w suche miejsce (kuchnia czy łazienka się nie sprawdzą, ponieważ zwykle powietrze w nich jest wilgotniejsze) i zostawić na całą noc. Na drugi dzień wyjmujemy ryż z butów i ręcznikiem papierowym sprawdzamy, czy cała wilgoć została pochłonięta. Co ciekawe, sposób ten sprawdza się bardzo dobrze zarówno w przypadku obuwia z materiałów tekstylnych, jak i damskiego obuwia skórzanego.
Jak wysuszyć buty bez suszarki? Zastosuj ręczniki papierowe
Ręczniki papierowe to kolejny produkt, który zwykle mamy w domu. Sprawdzają się do przecierania do sucha różnych nawierzchni, ale również do osuszania wnętrza butów. Działają w tym wypadku podobnie jak ryż, a mianowicie znakomicie pochłaniają nadmiar wilgoci. Sprawdzą się w sytuacjach, kiedy męskie i damskie buty nie są bardzo mokre, ale na przykład lekko wilgotne w środku po deszczu czy też przepocone po wyjątkowo intensywnej aktywności fizycznej. Wystarczy wypchać buty zgniecionymi ręcznikami papierowymi i pozostawienie ich na noc lub kilkanaście godzin w ciepłym miejscu. Dawniej w podobny sposób używano pogniecionych gazet, ale w przypadku dużego stopnia zawilgocenia istnieje ryzyko, że nadruk pozostawi ślady wewnątrz butów.
Jak szybko wysuszyć buty po praniu?
Jeśli zastanawiasz się, jak wysuszyć buty po praniu, to istnieje kilka metod, które sprawdzą się doskonale. Jedną z najpowszechniejszych jest suszenie butów za pomocą suszarki do butów. W ciepłe dni można wystawić buty na balkon czy ustawić w ciepłym i przewiewnym miejscu. Warto wówczas zastosować dodatkowo wcześniej wspomniane sposoby, a mianowicie na ostatnim etapie wypełnić buty ryżem lub papierowymi ręcznikami, aby mieć pewność, że są całkiem suche. Jeśli zastanawiasz się, jak wysuszyć buty po deszczu, to w okresie jesiennym i zimowym częstym sposobem jest suszenie obuwia na kaloryferze. Warto jednak pamiętać o tym, że metoda ta ogólnie jest lepsza w przypadku materiałów tekstylnych, a nie skóry, która pod wpływem zbyt gorącego i suchego powietrza może pękać. Jeśli zamierzamy wykorzystać i tak pracujące kaloryfery do suszenia obuwia, to warto ustawiać buty w pobliżu, a nie na kaloryferze. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zbyt wysoka temperatura nie doprowadzi do zniszczeń czy odkształceń.
Jak szybko można wysuszyć buty? Suszarka do włosów
Wielu z nas nie naraża się regularnie na ulewy i okoliczności doprowadzające do przemoczenia butów, a wówczas inwestycja w specjalną suszarkę do butów jest zbędna. Zwykła suszarka do włosów również może być odpowiedzią na to, jak szybko wysuszyć mokre buty. Jej zaletą jest to, że zazwyczaj jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia w naszych domach. Jak szybko wysuszyć buty bez zacieków za pomocą suszarki? Przede wszystkim warto je przetrzeć zwilżoną ścierką, aby usunąć zabrudzenia, a następnie suszyć gorącym powietrzem, trzymając suszarkę jakieś dwadzieścia centymetrów od obuwia. Dzięki temu zyskamy pewność, że gorące powietrze nie zniszczy materiału i nie doprowadzi do niepożądanych odkształceń.
Jak szybko wysuszyć poszczególne rodzaje butów?
Rodzaj suszenia powinien być dostosowany to rodzaju obuwia, aby uniknąć zniszczeń lub nie marnować czasu. Istnieją rodzaje butów, które są szczególnie narażone na przemakanie, kontakt z wilgocią, opadami czy śniegiem. Należą do nich na przykład buty trekkingowe używane podczas pieszych wędrówek po górach, buty narciarskie czy też damskie trampki, które należą do bardzo popularnych butów casualowych noszonych przez wiele kobiet przez cały rok. Trampki składają się z gumowych elementów i materiału, który bardzo szybko przepuszcza wodę. Nawet niewielka ulewa może więc doprowadzić do tego, że są przemoczone na zewnątrz i w środku. Warto pozostawić je w ciepłym i suchym pomieszczeniu, a ich wnętrze wypchać żelem krzemionkowym, surowym ryżem w woreczkach lub papierowym ręcznikiem, aby materiał się nie odkształcił. Po paru godzinach konieczne będzie dosuszenie butów suszarką. Z kolei odpowiedzią na pytanie, jak wysuszyć damskie buty trekkingowe, mogą być w zasadzie wszystkie wymienione wyżej metody, a wybór zależy od poziomu wilgoci. Jeśli w górach złapała nas ulewa, a woda wręcz wlewała się do wnętrza obuwia, warto przesuszyć buty w ciepłym miejscu, ich wnętrze wysuszyć suszarką do butów lub do włosów, a na noc pozostawić w środku ryż lub papierowe ręczniki.
Czego unikać podczas suszenia butów, aby ich nie zniszczyć?
Suszarki bębnowe to szalenie praktyczne urządzenia, ale suszenie w nich butów może okazać się ryzykowne i destrukcyjne. Nawet solidne obuwie z materiałów syntetycznych może się rozkleić w takiej suszarce, dlatego zdecydowanie lepiej unikać tego rozwiązania. Obuwie skórzane nie powinno być suszone z wykorzystaniem zbyt wysokiej temperatury, dlatego nie kładzie się go na kaloryferze i nie suszy suszarką do włosów, a już na pewno nie z bliska. Żadnych butów z naturalnych materiałów nie powinno się również na długo wystawiać na ostre słońce, ponieważ może ono doprowadzić do wyblaknięcia kolorów.